UAKBİS ile Akademik Bilgilere 30 Saniyede Ulaşılabilecek

UAKBİS ile Akademik Bilgilere 30 Saniyede Ulaşılabilecek

Uludağ Üniversitesi (UÜ), kayıt altına alınan makale, kitap, bildiri, proje gibi akademik bilgileri, tek merkezde toplayıp, herkesin 30 saniyede ulaşabileceği hale getirdi.

UÜ Rektörü Prof. Dr. Kamil Dilek, yazılı açıklamasında, “Uludağ Üniversitesi Akademik Bilgi Sistemi”nin (UAKBİS), üniversite içinden ve dışından farklı çalışma konularında araştırma yapan akademisyen ve araştırmacıları bir araya getireceğini belirtti.

UAKBİS arama motoru için personel otomasyonuyla bağlantılı çalışan bir program oluşturulduğunu belirten Dilek, şunları kaydetti:

“Bu sistemle artık akademisyenler, tüm akademik faaliyetlerini, özgeçmiş bilgilerini sisteme kaydedebilecek. Buna göre, akademisyenlerin ürettikleri makale, kitap, bildiri, proje sayıları ve ayrıntılarına ilişkin akademik çıktılara tek tuşla ulaşmak mümkün olacak. Personel otomasyonuna entegrasyonu sayesinde, çok yazarlı yayınlarda bir araştırıcının yayın bilgilerini girmesi durumunda diğer araştırıcıların yayınlarına da otomatik olarak yayın bilgileri eklenecek. Ayrıca akademisyenler, tüm bilgilerini eksiksiz girdiği takdirde, dosya hazırlamaya gerek olmaksızın akademik kadro başvurularını da UAKBİS üzerinden yapabilecek.”