10. KALKINMA PLANININ ÖNCELİKLERİ BEBKA KALKINMA KURULUNDA GÖRÜŞÜLDÜ

10. KALKINMA PLANININ ÖNCELİKLERİ BEBKA KALKINMA KURULUNDA GÖRÜŞÜLDÜ

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) Kalkınma Kurulu’nun 7. Toplantısı ve 10. Kalkınma Planı Çalıştayı önceki gün Eskişehir’de Anadolu Üniversitesi’nde yapıldı.

BEBKA’nın 2012 yılına ilişkin ilk 6 aylık çalışmalarının ele alındığı toplantının açılışında konuşan Kalkınma Kurulu Başkanı ve Bilecik Belediye Başkan Yardımcısı Osman Gezgin, “Bizim yaşam bölgemiz olan Bursa-Eskişehir ve Bilecik illerinde yaşamak ve ayrıca bu bölgede üst düzey görevler yapıyor olmak biz değerli Kalkınma Kurulu Üyeleri için çok büyük bir nimettir. Diğer bir şansımız ise, BEBKA Kalkınma Kurulu sayesinde birbirinden değerli ve bölgesinde etkili isimleri biraya gelebilmiş olmasıdır” dedi.

Toplantının devamında BEBKA’nın Ocak-Haziran ayları arasındaki dönemle ilgili ara faaliyet raporunu sunan BEBKA Genel Sekreteri Dr. Mehmet Sait Cülfik, 2012 yılının ilk 6 ayında Ajans çalışmalarında yoğun bir çalışma dönemini geride bıraktıklarını dile getirdi. Cülfik, “Ajans olarak bölgesel düzeydeki destekleyici rolümüz yerel potansiyeli harekete geçirerek bölgedeki kamu kesimi, özel kesim ve sivil toplum örgütlerinin işbirliğine ve uyum içerisinde çalışmasında katkı sağlamaktır. Bunu da en etkin bir şekilde yapıyoruz” şeklinde konuştu.

Konuşmasında BEBKA’nın destekleme faaliyetlerine de değinen Dr. Cülfik, “2011 yılı Mali Destek Programı kapsamında Ar-Ge ve Yenilikçilik, Çevre ve Enerji ile Sosyal Kalkınma konularında 16 milyon TL destek tutarı ile proje teklif çağrısına çıkılmış olup programa 368 proje başvurusu olmuş, değerlendirme süreci Nisan ayında tamamlanmış ve 26 Ar-Ge ve Yenilikçilik programı, 23 Çevre ve Enerji programı, 15 de Sosyal Kalkınma programı kapsamında proje hayata geçmiştir” dedi.

BEBKA’nın 2012 yılı mali destek programı ile ilgili hazırlıkların tamamlandığını ve Bakanlığa sunulduğunu söyleyen Genel Sekreter Dr. Cülfik, sözlerini şöyle sürdürdü; “Kalkınma ajansımız yılın geride kalan aylarında da çalışmalarına devam edecek, bölge içi ve bölgelerarası gelişmişlik farklarını azaltmak, bölgemizde sürdürülebilir kalkınmayı hızlandırmak ve yerelde işbirlikleri geliştirip koordinasyon sağlamak amacına ulaşmak için kesintisiz çalışacaktır.”

10. Kalkınma Planı ve Bölgesel Gelişme Ulusal Stratejisi Çalıştayı

BEBKA Kalkınma Kurulu toplantısının ardından, Kalkınma Bakanlığı tarafından hazırlanan 10. Kalkınma Planı ve Bölgesel Gelişme Ulusal Stratejisi (BGUS) çalışmalarının ulusal ve bölgesel önceliklerinin belirlenmesi amacıyla düzenlenen Çalıştay da gerçekleştirildi.

Kalkınma Kurulu üyeleri başta olmak üzere bölgemizdeki önemli kurumların temsilcileri ile akademisyenlerin de katıldıkları ve tam gün süren Çatıştay’da, 10. Kalkınma Planı kapsamında ülke geneli ile Bursa, Eskişehir ve Bilecik illeri için tematik gelişme alanları belirlendi. Ayrıca kalkınma öncelikleri olarak, enerji, ulaştırma ve lojistik, tarım, ar-ge ve yenilikçilik ile sanayi politikası ve beşeri kaynaklar, üniversiteler ve mesleki eğitim olarak ortaya çıktı.

Çalıştay’da yapılan değerlendirmelerde kalkınma önceliklerine ilişkin hedefler ve stratejilerde de belirlendi. Çalıştay sonucu ortaya konan görüşler bir rapor şeklinde Kalkınma Bakanlığı’na iletilecek.