BEBKA DESTEKLERİYLE GİRİŞİMCİ VE YATIRIMCILAR BULUŞTU

BEBKA DESTEKLERİYLE GİRİŞİMCİ VE YATIRIMCILAR BULUŞTU

BEBKA, girişimci ile yatırımcıyı buluşturan önemli bir etkinliğe imza attı. Anadolu Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen SeedUP İnovatif Girişimcilik Programı kapsamında düzenlenen Demo Day etkinliği ile 7 girişimci, projelerini yatırımcılara sunma imkânı buldu.

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı BEBKA ile Anadolu Üniversitesi ARİNKOM Teknoloji Transfer Ofisi (TTO), Eskişehir Osmangazi Üniversitesi TTO Uygulama ve Araştırma Merkezi, Eskişehir Teknik Üniversitesi ARİNKOM TTO ve Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi TTO iş birliğinde yürütülen SeedUP İnovatif Girişimcilik Program kapsamında düzenlenen Demo Day etkinliği Anadolu Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Girişimcilik ekosistemine ivme kazandırılması, Eskişehir ve Bilecik’te firmasını kuran girişimcilerin desteklenmesi, iş fikrinin olgunlaştırılması ve yenilikçi girişim sayısının artırılması amacıyla hayata geçirilen programdan 8 ay boyunca 15 girişimci yararlandı. Programı başarıyla tamamlayan girişimcilerden 7’si, iş fikirlerini yatırımcılara sundu.

YENİLİKÇİ İŞ FİKİRLERİ HAYAT BULACAK

Programın açılış konuşmasını yapan BEBKA Genel Sekreteri M. Zeki Durak, “Yenilikçi iş fikirlerinin hayata geçirilmesi için iş kurmak isteyen girişimcilere destek vermeyi amaçlayan ‘SeedUP İnovatif Girişimcilik Programı’ bölgemizdeki Teknoloji Transfer Ofisleri ile yapılan görüşmeler neticesinde ortaya konan ihtiyaç doğrultusunda tasarlandı. Geçtiğimiz yıl düzenlediğimiz ilk SeedUP Programı ile 14 girişimci, 10 ay boyunca 56 saat eğitim ve 110 saat mentorluk hizmeti aldı. Bu 10 girişimci, program sonunda yatırımcılara iş fikirlerini sunma imkanına sahip oldu. Bu süreçte 3 firmanın kuruluşu tamamlandı ve programa katılan girişimciler, 1 milyon TL’nin üzerinde satış gerçekleştirip, istihdama ve ihracata katkı sunmaya başladı. Yürüttüğümüz ilk SeedUP Programı’na katılan girişimcilerimizin yakaladığı bu başarılar bizi SeedUP Programını Eskişehir ve Bilecik illerinde de uygulamaya teşvik etti. Toplam 8 ay süren SeedUP Programı, Eskişehir ve Bilecik illerinde ikamet eden ve inovatif iş fikirleri olan girişimcilerin eğitim ve mentorluklar ile desteklenerek iş fikirlerini hayata geçip ürünlerini ticarileştirecekleri ya da firmalarını kuracakları, yatırımcılar ile bir araya getirilecekleri ve belirli süre aralıkları ile takip edilecekleri bir program olarak tasarlandı” dedi.

MELEK YATIRIMCI AKADEMİSİ KURULACAK

Programda konvansiyonel girişimcilik eğitimlerinden farklı olarak inovatif girişimcilerin hedef kitle olarak belirlendiğini de kaydeden Zeki Durak, “Girişimlerin sürdürülebilirliğini sağlamak için program kapsamında mentorluk desteği verilmiş olup, mentorluklarla, iş kurma hedefi olan veya işini yeni kuran girişimcilere başarılı olmaları için öğrenme ve deneyim aktarılmasını hedeflendi. Girişimciliğin finansmanı konusunu Ajans olarak çok önemsiyoruz. Ajansımızın yürütmekte olduğu ve planladığı çeşitli faaliyetler ile bölgemizdeki girişimcilik ekosistemine olan desteğinin daha da artmasını, girişimcilik programlarımıza katılan girişimcilerin finansmana erişimini kolaylaştırmayı hedefliyoruz. Bu kapsamda, bölgemizde yüksek katma değer üreten, teknoloji odaklı ve yenilikçi girişimlere yatırım yapılması sağlanarak girişimlerin finansmana erişiminin artırılması amacıyla bölgesel girişim sermayesi fonu kurmayı planlıyoruz. Melek yatırımcılık konusunda ise bölgemizde iş insanları arasında farkındalık ve bilinirliğin artırılması için Melek Yatırımcı Akademisi’ni yakın zamanda hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Böylece bugüne kadar hızlandırıcı programlarla girişimcilere destek olurken bölgedeki sermayenin girişimcilik ekosisteminde değerlendirilmesinin önünü açacağız.” ifadelerini kullandı.

YATIRIMCILAR, GİRİŞİMCİLİĞİ ELE ALDILAR

Girişimci sunumlarından önceki bölümde LabX Melek Yatırım Ağı’nın kurucusu ve Genel Müdürü Fuat Sami’nin moderatörlüğünü yaptığı “Yatırımcı Paneli” gerçekleştirildi. Şirket Ortağım Melek Yatırım Ağı Başkanı Mehmet Buldurgan, DCP girişim Sermayesi Partneri Alper Karagöz, Fon Bulucu Kitlesel Fonlamanın Kurucusu ve ReINVeS Capital ve Melek Yatırım Ağının CEO’su Hakan Yıldız, TRANGELS Melek Yatırım Ağı Yatırım Kurulu Başkanı Hale Umul’un katıldığı panelde yatırımcıların gözünden girişimcilik konusu ele alındı.

SeedUP Demo Day etkinliği, programı başarı ile tamamlayan girişimcilerden 7’sinin gerçekleştirdiği yatırımcı sunumları ve soru-cevap bölümleri ile sona erdi.