BEBKA, GİRİŞİMCİ İLE YATIRIMCIYI BULUŞTURACAK.

BEBKA, GİRİŞİMCİ İLE YATIRIMCIYI BULUŞTURACAK.

BEBKA, girişimcilerin iş fikirlerini ticarileştirmeleri adına çok önemli bir projeyi hayata geçirdi. Genel Sekreter M. Zeki Durak, Eskişehir ile Bilecik’i kapsayan SeedUP İnovatif Girişimcilik Programı için başvuruların başladığını, Bursa programının da yakında duyurulacağını açıkladı.

Eskişehir ve Bilecik’te girişimcilik ekosisteminin geliştirilmesi ve inovatif iş fikirlerinin hayata geçirilmesi için girişimcilere destek amacıyla tasarlanan Eskişehir 2021 SeedUP İnovatif Girişimcilik Programı için başvurular başladı. Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) ev sahipliğindeki program, Anadolu Üniversitesi ve Eskişehir Teknik Üniversitesi ARİNKOM TTO, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi Uygulama ve Araştırma Merkezi (ETTOM) ve Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi TTO işbirliği ile yürütülecek.

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞE KATKI

Programın Eskişehir ya da Bilecik’te ikamet eden ya da eğitim gören, inovatif iş fikirleri olan girişimciler için oluşturulduğunu belirten BEBKA Genel Sekreteri M. Zeki Durak, “Girişimcilerin iş fikirlerini hayata geçirerek ticarileştirmeleri ya da firmalarını kurmaları için eğitim ve mentorluklar ile desteklenerek takip edilecekleri uzun dönemli bir program oluşturduk. Bölgede inovatif iş fikirlerinin hayata geçirilmesi noktasında firma kurmak için gerekli desteğin sağlanması ile inovatif girişim sayısının artması ve sürdürülebilirliklerinin sağlanmasını hedefliyoruz” diye konuştu.

3 FİRMADAN 500 BİN TL’LİK SATIŞ

Programın ilk aşamasında başarılı olan 15 girişimcinin, eğitimlerin yanında yatay ve dikey mentorluklar almaya başlayacaklarını da kaydeden M. Zeki Durak, “Deneyimlerini aktaracak olan mentorlar, ilişki ağlarını açarak girişimcinin sürdürülebilirlik-kabiliyet bağlamında kendini geliştirmesi için yol gösterecek. Girişimcilerin, programın sonundaki yatırımcı- girişimci buluşması ile yatırımcılar karşında iş fikirlerini ve firmalarını sunmaları sağlanacak. İlki 2020’de Bursa Teknoloji Transfer Ofisi iş birliğinde tamamlanan programda 3 (üç) firma, 500 bin TL’nin üzerinde satış gerçekleştirirken bir firma da ihracata başladı. Bu girişimciler, aynı zamanda çeşitli ulusal program ve yarışmalardan destek ve ödüller aldı. Bursa’daki girişimciler için BEBKA tarafından düzenlenecek olan Bursa 2021 SeedUP İnovatif Girişimcilik Programı da çok yakında duyurulacak” ifadelerini kullandı.

BAŞVURU İÇİN DETAYLAR

http://www.bebka.org.tr/seedup adresinden alınacak başvurular için son tarih, 1 Mart 2021 olarak açıklandı. Eskişehir ya da Bilecik’te ikamet eden veya öğrenim gören ve T.C. vatandaşı olan, firma kurma potansiyeli olan veya firmasını programın ilanından en geç 6 ay önce kurmuş olan, firma kurma ve varlıklarını sürdürebilme konusunda mentorluk desteğine ihtiyacı olan; yenilikçi, alışılagelmişin dışında iş fikirleri olan; gerçek bir soruna anlamlı ve yenilikçi bir çözüm önerisi geliştiren girişimciler ve girişimci adayları başvuru yapabilecek. Fikir aşamasında olan girişimler için de başvurulabilecek programda öncelik, ‘asgari geliştirilebilir ürün’ seviyesinde olan girişimlere verilecek.