BEBKA’NIN DESTEKLERİYLE HAZIRLANAN ‘ÖZEL EĞİTİM GÜZEL GELECEK KİTABI’NIN TANITIMI YAPILDI

BEBKA’NIN DESTEKLERİYLE HAZIRLANAN ‘ÖZEL EĞİTİM GÜZEL GELECEK KİTABI’NIN TANITIMI YAPILDI

BEBKA’nın destekleriyle Bursa Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Özel Eğitim Güzel Gelecek Projesi kapsamında hazırlanan ‘Özel Eğitim Güzel Gelecek’ isimli kitabın tanıtımı yapıldı.

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) tarafından desteklenen ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen ‘Özel Eğitim Güzel Gelecek’ kitap projesinin tanıtımı Yıldırım Belediyesi Hacı Mehmet Zorlu Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi’nde yapıldı. Tanıtım törenine Vali Yardımcısı Mustafa Güney, Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Atilla Gülsar, ilçe milli eğitim müdürleri ve eğitmenler katıldı.

Özel eğitime ihtiyacı olan bireylere meslek seçimi konusunda yol göstermek amacıyla hazırlanan ‘Özel Eğitim Güzel Gelecek’ kitap projesinin tanıtım toplantısında konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Atilla Gülsar, eğitimde feda edilecek hiçbir fert olmadığını belirterek, “Biz de bu kapsamda herkese en iyi şekilde eğitim vermeye çalışıyoruz. Eğitimle ulaşamadığımız hedef kitleye görsel ve yazılı materyallerle ulaşmak gerekiyordu. Bu proje BEBKA tarafından kabul edildi ve herkesin yararlanacağı güzel bir eser ortaya çıktı” dedi.

Sosyal Yardımlaşmadan Sorumlu Vali Yardımcısı Mustafa Güney de, yaptıkları aylık toplantılarda karşılaştıkları sorunların başında engellilerin eğitimi konusu geldiğini dile getirirken, “Toplumun yüzde 12,30’u engelli. Bunun daha da arttığı bir gerçek. Dünya Sağlık Örgütü bunu yüzde 15’e çıkarmış. Bursa’da nüfusumuz 2 milyon 700 bin dersek yaklaşık 300 bin engellimiz var” ifadelerini kullandı.

BEBKA’DAN 40 BİN TL DESTEK

BEBKA tarafından desteklenen ve yaklaşık 40 bin TL’ye mal olan proje bir yıl sürecek. Geçen nisan ayında başlayan program kapsamında kitap basımının yanında, görsel materyal hazırlanıp, bu konuda aile eğitimleri verilecek. Kitaptan ilk etapta 3 bin adet basıldı. Kitap aile eğitimleri kapsamında ailelere dağıtılacak. 170 sayfadan oluşan kitap, özel eğitim gerektiren çocuklara yönelik öğrenci, öğretmen ve aileleri yönelik bilgilendirici bilgiler içeriyor.